Live Center

Print Friendly, PDF & Email

Dia 4 – Long Distance “Serrinha” 08/02/2016

Live results from 9h00 here.

Follow the live video streaming.

Day 3 – Long Distance – “Serrinha” 08/02/2016

Live results from 9h00 onward here.

Follow the live video streaming.

Day 2 – Middle Distance “Serrinha” 07/02/2016

Live results from 9h30 onward here.

Follow the live video streaming.

Night Urban Race 06/02/2016

Live results from 18h30 onward here.

Day 1 – Middle Distance “Memória” 06/02/2016

Live results from 10h00 onward here.

Follow the live video streaming.

Warm-up 05/02/2016

Live results from 9h20 onward here.

Live video

Follow the live video streaming.

Welcome

Print Friendly, PDF & Email

Welcome message from COC

 For the third time in its history, COC – Clube de Orientação do Centro organizes the Portugal “O” Meeting.

After Marinha Grande in 2000 and Quiaios/Figueira da Foz in 2010, Penamacor is the place chosen to POM 2016. In a great place for tourism and orienteering, looks like the conditions are gathered for another great Portugal “O” Meeting.

The Portugal “O” Meeting is a Foot Orienteering event, counting for IOF’s World Ranking (IOF WRE) and for the Portuguese Orienteering Federation’s Vitalis Cup, open to people of any age that may participate in the competition or open classes, individually or in group.

The final classification of POM will be calculated by adding the points for all the classes except in Elite, whose winner will be the first runner finishing the Chasing-Start on the last day.

The organization welcomes all participants to POM2016!

Message of the President of the Penamacor Municipality

It is not by chance that the Portugal “O” Meeting 2016 is going to take place in Penamacor. The excellent conditions that our territory provides for the realization of such a big event of this kind, made the people responsible for the Centre Orienteering Club (COC), some time ago, when looking for an ideal partner municipality to carry out this prestigious international event, to choose us.

Considering the magnitude of this event, not only from the point of view of the number of participants, but mostly for its quality, as the President of the Penamacor Municipality, I didn’t hesitate to embark on this adventure, side by side with COC, because in Penamacor we like challenges, I’d even say that we need them in order to overcome the challenges and by doing so, we develop not only in sports terms, but as well as in terms of organization skills and also boost social and economic development.

Penamacor it is a land of hospitable people, located in the countryside and centre of Portugal, far from the hustle and bustle of the big cities. Penamacor preserves most of the ancient traditions associated with the rural world. Its villages, coloured notes in the natural landscape, sometimes mountainous, sometimes stretched out on flatland, maintain the picturesque and enchantment that time and history give to places. The town of Penamacor, with more than eight centuries of existence, it is almost as old as the kingdom of Portugal itself. Its medieval castle and its churches, its alleys and rural houses extended over the hillside look like an authentic illustrated postcard.

It is in this fantastic scenery that we will receive the major event on orienteering taking place in Portugal, the POM. We’re counting with the presence of all the lovers of this modality.

 

António Luís Beites Soares

President of the Municipality of Penamacor

Presidente António Luís_1

Weather

Print Friendly, PDF & Email

AccuWeather logo_ipma_hp OTempo TWC_logo_100x100 WeatherUnderground YahooWeather

Organization

Print Friendly, PDF & Email

COC – Clube de Orientação do Centro

CMP – Município de Penamacor

FPO – Federação Portuguesa de Orientação

IOF – International Orienteering Federation

Courses setters: Rui Antunes, Carlos Monteiro, Patrícia Casalinho, Helder Ferreira, Inês Domingues, Edgar Domingues

Map makers: Rui Antunes, José Batista, Carlos Vale

POM IOF Adviser: Rui Morais

PreO Invacare Adviser: Nuno Pires

Location

How to get there

Print Friendly, PDF & Email
Arriving by air
Closest main airports are:

Lisboa – Portugal (276km – 2h46 by car) . Companies: Aegean Air, Aer Lingus, Aeroflot, Aeroméxico, Aigle Azur, Air Canada, Air China, Air Europa, Air France, Air Malta, Air Moldova, Air New Zealand, Air Serbia, Air Transat, airBaltic, airberlin/NIKI, Alitalia, American Airlines, ANA All Nippon Airways, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Condor, Croatia Airlines, easyJet, El Al, Emirates, Estonian Air, Etihad, Flybe/Loganair, Germanwings, Iberia, JAL Japan Airlines, KLM, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Luxair, Malaysia Airlines, Meridiana Fly / Air Italy, Norwegian, Rossiya Airlines, Ryanair, S7, SAS Scandinavian Airlines, SATA International, STP Airways, Sun d’Or, Sunwing Airlines, Swiss/Edelweiss, TACV Cabo Verde Airlines, TAP Portugal, ThomasCook (Belgium), Transaero, Transavia, Tunisair, Turkish Airlines, United Continental, US Airways, Virgin Atlantic, Vueling, WizzAir.

Porto – Portugal (262km – 2h46 by car). Companies: Aigle Azur, Air Canada, Air Europa, Air France, Air New Zealand, Air Transat, airberlin/NIKI, Alitalia, ANA All Nippon Airways, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Croatia Airlines, ČSA Czech Airlines, Delta, easyJet, Etihad, Flybe/Loganair, Germanwings, Iberia, Icelandair, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Luxair, Meridiana Fly / Air Italy, Ryanair, SATA International, South African Airways, Sunwing Airlines, Swiss/Edelweiss, TAP Portugal, Transavia, TUIfly, Turkish Airlines, US Airways, Virgin Atlantic, Vueling

Madrid – Spain (365km – 3h54 by car). Companies: Aegean Air, Aer Lingus, Aeroflot, Aerolíneas Argentinas, Aeroméxico, Air Canada, Air Caraïbes, Air China, Air Europa, Air France, Air Malta, Air Moldova, Air Serbia, Air Transat, airBaltic, airberlin/NIKI, Alitalia, American Airlines, ANA All Nippon Airways, Austrian Airlines, Avianca, BlueAir, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Cathay Pacific, CEIBA Intercontinental, China Eastern, Condor, Conviasa, Croatia Airlines, ČSA Czech Airlines, Cubana, Delta, easyJet, Egypt Air, El Al, Emirates, Estonian Air, Etihad, Etihad Regional (Darwin), Evelop Airlines, Flybe/Loganair, Germanwings, GoodFly, Heli Air Monaco, Helitt, Hispania Airways, Iberia, Iberia Express, Icelandair, JAL Japan Airlines, Jet Airways/JetKonnect, Kenya Airways, KLM, Korean Air, LAN, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Luxair, Meridiana Fly / Air Italy, Norwegian, Olympic Air, Pegasus, Qantas, Qatar Airways, Ryanair, S7, SAS Scandinavian Airlines, SATA International, Saudi Arabian Airlines, SkyWork, SmartWings, Swiss/Edelweiss, TAP Portugal, Tarom, Thai Airways, Transaero, Transavia, Tunisair, Turkish Airlines, United Continental, US Airways, Uzbekistan Airways, Virgin Atlantic, Vueling, WizzAir

Seville – Spain (416km – 4h16 by car). Companies: Air Europa, Air France, airberlin/NIKI, airblue, Alitalia, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, Germanwings, Iberia, Iberia Express, Lufthansa, Ryanair, SATA International, SunExpress, TAP Portugal, Transavia, US Airways, Vueling

Other smaller airports are:

Badajoz – Spain (212km – 2h40 by car). Companies: Air Europa, Helitt, Iberia.
Salamanca – Spain (185km – 2h20 by car). Companies: Air Nostrum / Iberia.
Valladolid – Spain (303km – 3h21 by car). Companies: Iberia, Ryanair, Vueling.
Arriving by bus: 

Connections Lisboa / Penamacor

(see VIUVA MONTEIRO http://www.viuvamonteiro.pt/)
Schedules:
Penamacor-Lisboa
Sunday: 18:34
Wednesday: 9:34
Friday: 9:34
Lisboa-Penamacor
Monday: 16:00
Wednesday: 16:00
Friday: 18:00
Departure place in Lisbon: Gare Oriente – Cais 33D
Price: 16,00 €

Connections Porto – Castelo Branco – Penamacor
From Porto you need to make connection with Castelo Branco, major big city close to Penamacor.
Connections Castelo Branco – Penamacor (Transdev – http://www.transdev.pt/)
Schedules:
Penamacor – Castelo Branco
Monday to Friday: 6:18, 11:38
Saturday: 6:18
Sunday: 14:40
Castelo Branco – Penamacor
Monday to Friday: 12:25, 17:15
Saturday: 12:25
Sunday: 11:40
Connections by Bus Porto / Castelo Branco  

 

Connections by Bus from other cities

You should check connection to Castelo Branco and from Castelo Branco to Penamacor check schedules of Transdev (see above).

Arriving by car:

Penamacor:

Localização
From Lisboa:
Lisboa

From Porto:
Porto

From Coimbra:
Coimbra

From Faro:
Faro

From Madrid:
Madrid

From Sevilha:
Sevilha

From Vigo:
Vigo

From Bilbao:
Bilbao

Event Points

Print Friendly, PDF & Email

EventPointsGPS Coordinates:

Day -1

Event Centre – Penamacor
40°10’4.76″N   7°10’19.24″W
40.167989°  -7.172010°
40° 10.079’N   7° 10.321’W
Model Event 1 – Mata da Câmara
40°10’14.16″N 7°10’36.72″W
40.170600° -7.176867°
40° 10.236’N 7° 10.612’W
Model Event 2 – Ramalhão
40° 9’53.79″N 7° 9’24.45″W
40.164942° -7.156792°
40° 9.896’N 7° 9.408’W
Model Event 3 – Benquerença
40°13’34.20″N 7°14’21.84″W
40.226167° -7.239401°
40° 13.570’N 7° 14.364’W
Sleeping Floor – Penamacor
40°10’13.32″N 7°10’30.54″W
40.170367° -7.175150°
40° 10.222’N 7° 10.509’W

Day 0

Model Event 1 – Mata da Câmara
40°10’14.16″N 7°10’36.72″W
40.170600° -7.176867°
40° 10.236’N 7° 10.612’W
Model Event 2 – Ramalhão
40° 9’53.79″N 7° 9’24.45″W
40.164942° -7.156792°
40° 9.896’N 7° 9.408’W
Model Event 3 – Benquerença
40°13’34.20″N 7°14’21.84″W
40.226167° -7.239401°
40° 13.570’N 7° 14.364’W
Warm Up Race – Anascer
40°16’22.14″N 7°14’50.16″W
40.272817° -7.247267°
40° 16.369’N 7° 14.836’W
BBQ – Benquerença
40°13’34.20″N 7°14’21.84″W
40.226167° -7.239401°
40° 13.570’N 7° 14.364’W

Day 1

Middle Distance – Memória
40° 8’45.19″N 7°11’42.34″W
40.145885° -7.195095°
40° 8.753’N 7° 11.706’W
Urban Night Race – Penamacor
40°10’4.76″N 7°10’19.24″W
40.167989° -7.172010°
40° 10.079’N 7° 10.321’W

Day 2

Middle Distance – Serrinha/Rachã
40° 5’26.76″N 7°12’27.06″W
40.090767° -7.207517°
40° 5.446’N 7° 12.451’W
Invacare PreO – Abelheira
40°15’57.24″N 7°15’6.37″W
40.265901° -7.251770°
40° 15.954’N 7° 15.106’W
Price Giving Ceremony – Invacare PreO – Benquerença
40°13’28.26″N 7°14’6.72″W
40.224517° -7.235200°
40° 13.471’N 7° 14.112’W

Day 3

Long Distance – Serrinha – WRE
40° 5’26.76″N 7°12’27.06″W
40.090767° -7.207517°
40° 5.446’N 7° 12.451’W
History Guide Trip – Penamacor
40°10’4.76″N 7°10’19.24″W
40.167989° -7.172010°
40° 10.079’N 7° 10.321’W
Official Banquet – Penamacor
40° 9’45.67″N 7°10’21.81″W
40.162683° -7.172717°
40° 9.761’N 7° 10.363’W

Day 4

Long Distance – Serrinha/Dongalinho
40° 5’26.76″N 7°12’27.06″W
40.090767° -7.207517°
40° 5.446’N 7° 12.451’W

Discover Penamacor

Print Friendly, PDF & Email

To discover more about Penamacor click on the pictures:

PenamacorDesporto

carta_concelho

Beira Baixa

serra-malcata-1-832x468

SerraMalcata1

lince1

SerraMalcata2

PortugalNatural

More information at:

Câmara Municipal de Penamacor (Penamacor Municipality)
http://www.cm-penamacor.pt/cmp/

Centro Turismo Portugal (Center Portugal Tourism)
http://www.turismodocentro.pt/

ICNF – Institute of the Conservation of the Nature and Forest
http://www.icnf.pt/
(in this website you can find information about the national parks, nature reservers, protected areas, pedestrian tracks and more).
Close to the competition in Serra da Malcata there is a famous track – P3 do Salgueirinho and P2 do Sobreiral. This website has no english version but you can use Google Translate to translate the website.

Here you can download a KMZ Google Maps file with more tracks.

Instructions to see these tracks in Google Maps web version:

  1. Download the KMZ Google Maps file
  2. Log in to your Google Account, and go to http://maps.google.com
  3. Click on My Maps (inside top left menu)
  4. Click Create a new map
  5. Add a title and description
  6. Click Import
  7. Click Choose file and select the KML to upload

 

Accommodation

Hotel

Print Friendly, PDF & Email

COROA DE ALOJAMENTOS_TIMESHOTEL ESTRELA DE IDANHA

Only 30 Km from event centre new accommodation:
B&B – Double rooms  available since  55,00 €
www.estreladaidanha.pt
reservas@estreladaidanha.pt

ESTANCIA DE FÉRIAS DE MONFORTINHO /SSPSP
www.youtube.com/watch?v=ETCArtcyjQ4

Rooms available (only accomodation). All rooms with conditioner air and wc.
Twins – 29,00€
Couple – 27,00€
Rooms with four beds and 2 WC – 45,00 €
Reserves with organization – mail : info@coc.pt or isa.coc@gmail.com

PENAMACOR

PALACE HOTEL & SPA – Termas de S. Tiago
EN 332 – Quinta do Cafalado
6090 PENAMACOR
Tel: 277 390 070 / 925 487 167
Fax: 277 390 079
hoteltermasdesaotiago@gmail.com

PALACE HOTEL & SPA – Termas de S.Miguel
Serra da Esgalhada – Mata Municipal
6370-183 FORNOS DE ALGODRES
www.termasdesaomiguel.com

MOINHO DO MANEIO
Ribeira da Baságueda
Tel: 277 394 399 / 918 904 233 / 968 047 697
moinho.do.maneio@gmail.com
www.facebook.com/moinhomaneio

CASA N.ª SRA.ª DO INCENSO
Alojamento Local
Rua Miguel Bombarda
6090-578 PENAMACOR
Tel: 277 394 241 / 962 913 580

QUINTA DO POÇO CARVALHO
Avenida do Poço Carvalho Nº161
6090-578 PENAMACOR
Tel: 965 710 457 / 968 488 914
franciscoabreuesteves@gmail.com

RESIDENCIAL ZÉ GALANTE
Estrada Nacional 233 – Cruzamento das Águas
6090-017 ÁGUAS
Tel: 277 305 602

ZONA DE LAZER DO MEIMÃO
Barragem de Meimão
6090-578 PENAMACOR
Tel: 277 377 221 / 922 197 806
restaurantecalhambeque@hotmail.com

MONFORTINHO

Monfortinho

HOTEL FONTE SANTA (HOTEL & RESORTS)
Termas de Monfortinho
6060-072 MONFORTINHO
Tel: 277 430 300
Fax: 277 430 309
www.Ohotelsandresorts.com

HOTEL DAS TERMAS
Termas de Monfortinho
6060-072 MONFORTINHO
Tel: 277 430 310
Fax: 277 430 311
hoteldastermas@gmail.com
www.hoteldastermas.com

HOTEL BOAVISTA
Termas de Monfortinho
6060-072 MONFORTINHO
Tel: 277 434 213
Fax: 277 434 557
hotelboavista@hotelboavista.com.pt
www.hotelboavista.com.pt

RESIDÊNCIA FAMILIAR
Rua das Fragueiras nr. 2
6060-072 MONFORTINHO
Tel: 277 434 279 / 965 038 224 / 962 916 273
geralpfamiliar@gmail.com
fpedroso@sapo.pt
www.pfamiliar.com

BEIRA BAIXA ( RESTAURANTE)
Rua Padre Alfredo
6060-072 MONFORTINHO
Tel: 277 434 115 / 969 043 274 / 967 388 210

RESIDENCIAL NOGUEIRA
Termas de Monfortinho
Tel: 277 444 293 / 968 261 105

SABUGAL

Sabugal

CRÓ TERMAS
Parque Termal do Cró
ESTRADA Nacional 324, km 123
6324-011 RAPOULA DO CÔA
Tel: 271 589 000
Fax: 271 589 001
geral@termasdocro.com

CASAS DE PEDRA
Rua Alferes António Luís Inácio, 10
6302-021 Aldeia do Bispo
Tel: 271 496 224 / 967 195 475
reservas@casasdapedra.com
geral@casasdapedra.com
www.casasdapedra.com

CASA DA RAIA IBÉRICA
Rua do Areal, 6
6320-021 Aldeia do Bispo
Tel: 271 496 264 / 937 034 913
geral@casadaraiaiberica.com
www.casadaraiaiberica.com

CASA TORGA
Rua das Camélias
6320-069 Aldeia Velha
Tel: 218 535 208 / 966 481 453 / 961 053 270
casatorga@casatorga.com.pt
www.casatorga.com.pt

RESIDENCIAL “O PELICANO”
Estrada Nacional N.º233
6320-081 Alfaiates
Tel: 271 647 560 / 966 773 666
Fax: 271 647 560

MEIA CHOINA – CASA DO MANEGO
Rua do Fundo – Largo da Costeira
6320-242 Quadrazais
Tel: 271 606 082 / 271 605 194 / 966 120 201
casadomanego@hotmail.com

CASA DE SANTA ISABEL
Lg. Sta. Maria, n.º 1
6320-365 Sabugal
Tel: 918 681 770
xapeira@gmail.com
www.casas-da-vila.com

CASA DO TRISTE
Rua do Santo Condestável
6320-445 Sabugal
Tel: 918 681 770
xapeira@gmail.com
www.casas-da-vila.com

CASA D. DINIS
Rua do Santo Condestável
6320-445 Sabugal
Tel: 918 681 770
xapeira@gmail.com
www.casas-da-vila.com

HOSPEDARIA ROBALO
Rua Dr. António José de Almeida, 54
6320-354 Sabugal
Tel: 271 753 566 / 966 122 191
Fax: 271 753 594
restauranterobalo@hotmail.com

PALHEIROS DO CASTELO I
Rua Diniz
6320-364 Sabugal
Tel: 916 036 269
palheirosdocastelo@logradouro.pt
www.logradouro.pt

PALHEIROS DO CASTELO II
Largo de Alcanizes 3
6320-327 Sabugal
Tel: 916 036 269
palheirosdocastelo@logradouro.pt
www.logradouro.pt

PALHEIROS DO CASTELO III
Largo de Alcanizes 4
6320-327 Sabugal
Tel: 916 036 269
palheirosdocastelo@logradouro.pt
www.logradouro.pt

PALHEIROS DO CASTELO IV
Tv. de Aljubarrota
6320-410 Sabugal
Tel: 916 036 269
palheirosdocastelo@logradouro.pt
www.logradouro.pt

QUINTA DE ALEXANDRE
Estrada Nacional 233-3 – km 3,8 (2k Sabugal)
6320 Sabugal
Tel: 271 754 056 / 962 338 406
geral@quintadoalexandre.com
www.quintadoalexandre.com

RESIDENCIAL “SOL RIO”
Av. Infante D. Henrique, 58
6320-318 Sabugal
Tel: 271 753 197
Fax: 271 752 070

CASA DA LAGARIÇA
Calçada de Santo Antão, 13
6320-536 Sortelha
Tel: 271 388 116
Fax: 271 388 116
reserva@casalagarica.com
www.casadalagarica.com

CASA DA VILLA
Rua Direita
6320-536 Sortelha
Tel: 271 388 198 / 271 388 638 / 964 864 317
luispaulo55@sapo.pt

CASA DO CAMPANÁRIO
Rua da Mesquita
6320-536 Sortelha
Tel: 271 388 198 / 271 388 638 / 964 864 317
luispaulo55@sapo.pt

LAPA DO VIRIATO
Rua Direita
6320-536 Sortelha
Tel: 271 388 182

CARYA TALLAYA
Rua do Saco
6320-551 Vale das Éguas
Tel: 926 035 183
caryatallaya@gmail.com

www.caryatallayacasasdecampo.com

CASA VILLAR MAYOR
Travessa do Pelourinho
6320-601 Vilar Maior
Tel: 271 648 027 / 965 471 679
barbara.hilario@gmail.com
www.turispedros.pt

REFÚGIO NO CAMPO
Quinta Vale Furtados
6320-261 Rapoula do Côa
Tel: 271 607 473
refugionocampo@hotmail.com
www.refugionocampo.pt

BELMONTE

Belmonte

KASA DO SERADO
Sítio do Serrado
6250-111 Caria
Tel: 275 471 329 / 912 709 457
info@kazasdoserado.com
www.kazasdoserado.com
www.facebook.com/KazasdoSeRado

POUSADA DO CONVENTO
Serra da Esperança
6250 Belmonte
Tel: 275 910 300
Fax: 275 910 310
reservas@conventodebelmonte.pt
www.conventodebelmonte.pt

HOTEL BELSOL
Quinta do Rio
6250 Belmonte
Tel: 275 912 206
Fax: 275 912 315
www.hotelbelsol.com

CASA DO CASTELO
Largo de Santiago
6250 Belmonte
Tel: 275 181 675 / 964 713 108
www.casadocastelo.net
info@casadocastelo.net

PASSADO DE PEDRA
Rua Prof. Gracinda Galiano, nº 1
6250-111 Caria
Belmonte
Tel: 919 416 612
Fax: 275 471 206
info@passadodepedra.com.pt
www.passadodepedra.com.pt

CASA DA CHANDEIRINHA
Serra da Esperança – Apartado 26
6250 Belmonte
Tel: 913 177 514
Fax: 275 912 060
www.casadachanderinha.pt

VIVENDA GUILHERMINA
6250 Carvalhal Formoso
Tel: 964 460 435 / 968 152 023 / 275 911 055
www.vivendaguelhermina.com

CANTINHO SANTIAGO
Tel: 962 587 379

CASA MIRIAM/ABRAÃO
Tel: 275 911 220

FUNDÃO

fundão

HOTEL SAMASA
Rua Vasco da Gama
6230-375 FUNDÃO
Tel: 275 779 930
Fax: 275 751 809
hotel@hotelsamasafundao.com
www.hotelsamasafundao.com

O ALAMBIQUE D’OURO
Estrada Nacional 18 – Sítio da Gramenesa
6230-463 FUNDÃO
Tel: 275 774 145
Fax: 275 774 021
alambique@hotelalambique.com
www.hotelalambique.com

FUNDÃO PALACE HOTEL
Estrada nacional nr 18, Quinta Nova Apartado 507
6230-546 FUNDÃO
Tel: 275 779 340
Fax: 275 779 349
reservas@fundaopalacehotel.com
www.fundaopalacehotel.com

CASA DO CIMO
6230-050 ALDEIA NOVA DO CABO
Tel: 275 77 14 31
Fax: 243 324 991
geral@casadocimo.com
www.casadocimo.com

CASA DAS MAGNÓLIAS
Casa das Magnólias
6230-512 ORCA
Tel: 275 901 092
casamagnolias@gmail.com
www.casadasmagnolias.com

QUINTA DO OURIÇO
Casa Grande – Rua da Bica
6230-160 CASTELO NOVO
Tel: 275 567 236
Fax: 275 561 428
josesampaio@pol.pt
www.quintadoourico.com

CASA DA PEDRA ROLADA
Rua do Jogo da Bola
6185 JANEIRO DE CIMA
Tel: 969 339 830
Fax: 274 600 169
reservas@casadejaneiro.com
www.casadejaneiro.com

SOLAR DOS CALDEIRA E BOURBON
Largo da Igreja, Zebras
6230-513 ORCA
Tel: 275 901 843
Fax: 275 901 843
contacto@alpreadaturis.com

CASA DE JANEIRO
Rua do Espirito Santo, n.1
6185 JANEIRO DE CIMA
Tel: 969 339 830
reservas@casadejaneiro.com
www.casadejaneiro.com

CASA COVA DO BARRO
Rua do Espírito Santo Nº 33
6185-114 JANEIRO DE CIMA
Tel: 272 107 693 / 934 103 813 / 936 656 651
geral@covadobarro.com
www.covadobarro.com

CASA DA EIRA
Largo João José Vitoria Forte
6230 PÊRO VISEU
Tel: 275 941 075 / 275 941 129
geral@casadaeira.org
www.casadaeira.org

SOLAR DOM SILVESTRE
Largo da Bica
6230-160 CASTELO NOVO
Tel: 96 729 46 64
geral@sds-pt.eu
www.sds-pt.eu

CASA PETRUS GUTERRI
Castelo Novo
6230 CASTELO NOVO
Tel: 275 567 274
reservas@petrusguterri.pt
www.petrusguterri.pt

CASA DE CASTELO NOVO
Rua Nossa Senhora das Graças, 7
6230-160 CASTELO NOVO
Tel: 919 636 032
Fax: 300 019 611
castelo.novo@gmail.com
www.castelonovo.web.pt

CASA DE CAMPO VILLA VETERIS
Largo do Juiz de Fora nº 4
Telefone: 968061092
raimundo.marques@gmail.com
www.villaveteris.com

QUINTA DO ANJO DA GUARDA
Quinta do Anjo da Guarda
6230 – 117 ALPEDRINHA
Tel: 275 561 156 / 912 027 346 / 912 007 812
treerural@gmail.com
www.treerural.com

CASA DO QUELHO
Rua prof. Caldeira nº 5
6185 – 125 JANEIRO DE CIMA
Tel: 272 754 121 / 965 326 329 / 931 010 220 / 965 652 370
www.casadoquelho.pt

CERCA DESIGN HOUSE
Largo da Praça nº 1
6230-171 DONAS
Tel: 275 759 060
info@cercadesignhouse.com
www.cercadesignhouse.com

QUINTA PONTE DA CAPINHA
Estrada Municipal do Salgueiro Apartado 479
6230 -145 CAPINHA
Tel: 275 941 235 / 962 812 497
geral@quintapontedacapinha.com
www.quintapontedacapinha.com

LAMEIRINHOS
Estrada Nacional 238,Lameirinhos nº 1
6230 – 137 BARROCA
Tel: 916 285 593
info@lameirinhos.com
www.lameirinhos.com

PENSÃO CLARA
Rua Cidade do Fundão nº2
6230-222 ALPEDRINHA
Tel: 275 567 391
pensao.clara@gmail.com
www.cm-fundao.pt

PENSÃO TAROUCA
Rua 25 de Abril nº 37
6230 – 340 FUNDÃO
Tel: 275 752 168

PENSÃO RIVOLI
Rua Jornal do Fundão nº6
6230 – 406 FUNDÃO
Tel: 275 753 869

A CASA DA EIRA
Largo João José Vitoria Forte
6230 PÊRO VISEU
Tel: 275 941 180 / 964 363 709
geral@casadaeira.org
www.casadaeira.org/

VALVERDE DEL FRESNO (Spain)

http://www.valverdedelfresno.es/

A ANTIGUA
T: +34 927 510 042
M: +34 687 825 299
www.aantigua.com

A VELHA FÁBRICA
T: +34 927 511 933
M: +34 676 301 254
www.avelhafabrica.com

LA PALMERA
T: +34 927 510 323
www.hotel-la-palmera.com

LA RAMALLOSA
T: +34 629 085 007
www.fincalaramallosa.com

LOS MONTEJOS
T: +34 927 510 266
M: +34 679 477 395
www.losmontejos.com

MANANTÍO BLANCO
T: +34 927 510 574
M: +34 639 324 174
www.manantioblanco.com

VALVERDE NATURAL
http://www.valverdenatural.com/

Camping

Print Friendly, PDF & Email

Parque de campismo do Freixal
Ribeira da Baságueda – Sitio do Freixial
6090 Penamacor – Portugal
Tel. 277 385 529 / 963 179 298
Fax: 277 394 196
campismofreixial@cm-penamacor.pt
www.cm-penamacor.pt/cmp/index.php/turismo-lazer/campismo

Parque de Campismo do Fundão
Quinta do Convento 6230-448 Fundão
Tel: 275 75 31 18
reservas@campismofundao.com
www.campismofundao.com

Natura Glamping
Casa do Guarda de Alcongosta
6230-040 Alcongosta
Tel: 938 387 600
geral@naturaglamping.com
www.naturaglamping.com

Sleeping Floor

Print Friendly, PDF & Email

The sleeping floor will be available at “Pavilhão Desportivo de Penamacor”:

SoloDuro01 SoloDuro02 SoloDuro03 SoloDuro04 SoloDuro05 SoloDuro06 SoloDuro07 SoloDuro08 SoloDuro09 SoloDuro10SoloDuro11 SoloDuro12

Where to Eat

Print Friendly, PDF & Email

PALACE HOTEL& SPA TERMAS DE S.TIAGO
EN 332 – Quinta do Cafalado // 6090 PENAMACOR
Tel.: 277 390 070
email: hoteltermasdesaotiago@gmail.com

RESTAURANTE O CAÇADOR
Avenida das Tílias, 42 // 6090-526 PENAMACOR
Telefone: 277 394 143

RESTAURANTE CHURRASQUEIRA SANTIAGO
Rua 25 de Abril // 6090-523 PENAMACOR
Tel.: 277 394 418

RESTAURANTE O JARDIM
Rua 25 de Abril // 6090-523 PENAMACOR
Tel.: 277 394 916

RESTAURANTE O QUARTEL
Largo Tenente Coronel Júlio Rodrigues da Silva
6090-545 PENAMACOR
Tel.: 277 394 160 // Tm: 969 987 565
email: timoteo.jon@sapo.pt

RESTAURANTE BAR A PISCINA
Largo da Mata Municipal // 6090 PENAMACOR
Tm: 965 370 435
email: verafilipe81@hotmail.com

RESTAURANTE DOIS PINHEIROS
Estrada Nacional 233 – Quinta do Areeiro // 6090 PENAMACOR
Tm: 932 777 516

RESTAURANTE ZÉ GALANTE
Estrada Nacional 233 – Cruzamento das Águas
6090-017 ÁGUAS
Tel.: 277 305 602

RESTAURANTE O FONTANHÃO
Estrada Nacional 233 – Cruzamento das Águas
6090- 017 ÁGUAS
Tel.: 277 305 196

CHURRASQUEIRA SABOR POPULAR
Rua Direita, 95 // 6090-628 SALVADOR
Tel.: 277 305 026 // Tm: 964 055 071

RESTAURANTE O TEAR
Estrada Nacional 233 // 6090-385 MEIMOA
Tel.: 277 377 177

RESTAURANTE O CALHAMBEQUE
Estrada Nacional 233 // 6090-385 MEIMOA
Tel.: 277 377 221

CAFÉ RESTAURANTE “A FONTE”
Aldeia de João Pires
Tm: 961675177

RESTAURANTE “A CAVE”
Largo D. Bárbara Tavares da Silva nº16
6090-509 Penamacor
Tel.: 277 394 312

Programme

Print Friendly, PDF & Email

January 18th (Monday):

1st deadline for entries with lower prices.

January 25th (Saturday):

Final deadline for entries in competition classes. After that date, only entries for open classes are allowed (until the day of the event, although conditioned to the availability of maps).

February 4th (day -1 – Thursday):

08h30 – Secretariat opens – Penamacor Event Centre
09h00 – Model Event opens
     Model Event 1 – Mapa “Mata da Câmara”
     Model Event 2 – Mapa “Ramalhão”
     Model Event 3 – Mapa “Benquerença” (Urban)
16h00 – Sleeping floor opens – Penamacor municipal sports hall
17h30 – Secretariat closes – Penamacor Event Centre

February 5th (day 0 – Friday):

8h30 – Secretariat opens – Penamacor Event Centre
9h00 – Model Event opens
     Model Event 1 – Mapa “Mata da Câmara”
     Model Event 2 – Mapa “Ramalhão”
     Model Event 3 – Mapa “Benquerença” (Urban)
09h00 to 12h00 – Warm-up Race starts at “Anascer” (Open Race)
12h30 to 14h00 – Barbecue – (ticket for the barbecue is the map of the open race)
22h00 – Secretariat closes – Penamacor Event Centre

February 6th (day 1 – Saturday):

08h30 – Secretariat opens – Arena
10h00 – Middle distance – Map “Memória – Penamacor”
10h15 to 11h30 – Starts for open and formation classes
17h00 – Secretariat opens – Penamacor Event Centre
18h30 – Urban Night Race – Penamacor
18h45 – Secretariat closes – Penamacor Event Centre
18h45 to 19h30 – Start for open and formation classes

February 7th (day 2 – Sunday):

08h00 – Secretariat opens – Arena
09h30 – Middle distance – Map “Serrinha – Rachã”
09h45 to 11h00 – Starts for open and formation classes
11h30 – Secretariat opens for Invacare PreO support
12h30 – Invacare PreO – Map “Abelheira”
17h00 – Secretariat opens – Penamacor Event Centre
18h30 – Invacare PreO – Prize giving ceremony at Benquerença
19h00 – Secretariat closes – Penamacor Event Centre

February 8th (day 3 – Monday):

08h00 – Secretariat opens – Arena
09h00 – Long distance WRE – Map “Serrinha”
09h15 to 10h30 – Starts for open and formation classes
15h00 – Long distance WRE and Urban Night Race – Prize giving ceremony
15h30 – Historical Guided Tour – Penamacor Village
19h00 – Official Banquet – Penamacor – Palace Hotel Termas de S. Tiago 

February 9th (day 4 – Tuesday):

08h00 – Secretariat opens – Arena
09h00 – First start – Long distance – Map “Serrinha – Dongalinho”
09h30 – First start of chasing start for Elite classes at arena
10h30 – Mass start for Elite classes
11h00 – First start of chasing start for Super Elite classes at arena
12h00 – Mass start for Super Elite classes
09h15 to 10h30 – Starts for open and formation classes
14h00 – POM2016 – Prize giving ceremony
16h00 – Sleeping floor Closes

General Info

Print Friendly, PDF & Email

Arenas

– At arenas athletes will find every necessary infrastructures (secretariat, informatics, bar service, WC, babysitting, first aids, results, speaker, etc);

– During Urban Night Race and Pre-O Competition there won’t be bar service;

– If you are thinking about using babysitting service during the vent, please check the corresponding option during your accreditation process.

Sleeping floor

– There will be sleeping floor available at Penamacor Municipal Sports Hall; it demand previous inscription at Ori-Oasis platform.

– Opens: 16h00 – 4th February;

– Closes: 16h00 – 9th February;

Showers

– Showers will be at Hard Floor.

Model Event

– There will be model events in three different maps;

– Maps will be distributed during the accreditation at the Event Center;

– Please select the option “Model Event” during your entry process. In other wise you may don’t have a map for you.

World Ranking Event

– The Long distance on February 8th (day 3) will be an World Ranking Event;

– During that race, GPS watches won’t be allowed in Elite classes.

Elite classes

– The Male Elite class will be splitted in two. The best of World Raking at 2016 February 25th will run M21SuperElite and the remaining in M21Elite;

– In day 3 both classes will count to World Ranking, like IOF suggests.

Chasing start

– On the last stage, all the Elite classes (M21SE, M21E and W21E) will have a Chasing Start at the Arena;
– Athletes who are more than one hour after the first or didn’t run one of the forest stages will have a mass start one hour after the first start;

– The first athlete in the finish will be the winner of the respective class.

POM 2016 BIB

– All athletes must use the POM2016 bib, given during the accreditation;

– Only athletes with POM’s official bib correctly placed on the equipment are allowed to start the race;

– The bib will have the following information: number, name, SIcard number, class, club and country.

Change SIcard number

– Any SIcard change must be done before the start in the secretariat. It will not be allowed any start with changes of information not validated previously at secretariat.

Start times

– It won’t be allowed any change of start times in event days;

– In case of any constraint related with start times (example: need of an early start time in the last day) please write it down during the entry process;

– Open classes won’t have start time, they will have a time interval where they can start with “START” box.

Race time limits

– The time limit for Long courses is 3 hours, for the Middle distance is 2 hours and for Urban Night Race is 1 hour;

Fair Play

– At the end of each course athletes can keep their map, therefore Fair Play is requested to all participants.

Results

– The final result of POM2016 will be defined by the sum of points from all four forest stages, except in Elite classes, whose event winner will be the first runner at the finish on the last stage (Chasing Start);
– The Urban Night Race and Pre-O events won’t count to POM2016 general classification.

Prizes

– POM2016: Prices for the first 3 athletes in each class (5 first in M21E, M21SE and W21E classes) and 3 best clubs. All W/M10 and W/M12 runners will receive a gift, whatever their classification;

– WRE: prices for the 5 first in W21E and M21SE;

– Urban Night Race: prices for the first in each competition class;

– PreO: Prizes for the first 3 in each class.

Sport insurance

– Athletes affiliated in POF are covered by POF insurance;

– National and Portuguese resident non-affiliated athletes are covered by POF insurance;

– Foreign and/or non-resident athletes are not covered by any insurance. They should provide for their own security and insurance.

Traffic Indications

– There will be traffic indications given by Organization using orange and white arrows;

– Please follow and respect the indications, both for traffic and parking.

Rules

– POM2016 will be regulated by Portuguese Orienteering Federation regulation. In presence of any missing case we will apply the IOF rules.

Technical Info

Print Friendly, PDF & Email

Distances_01

 

 

Serrinha Map – Long Distance WRE

SerrinhaI

SerrinhaIII

 

 

Rachã Map – Middle Distance

Rachã_Middle Distance
Rachã_Middle DistanceIII

Photos

Long Distance (Serrinha) – WRE

Print Friendly, PDF & Email

Serrinha

SONY DSC
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Serrinha III

Serrinha II Serrina I

SONY DSC

Middle Distance (Memória)

Print Friendly, PDF & Email

Middle Distance (Serrinha – Rachã)

Print Friendly, PDF & Email

Urban Night Race

Print Friendly, PDF & Email

Invacare Pre-O

Competition

Day 1 – Middle Distance – Memória

Print Friendly, PDF & Email

ARENA DAY 1_V02JAN2016_1

Dia1 - US

Map: Memória (2015)

Mapmaker: Rui Antunes

Course setter: Rui Antunes

Map scale: 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

IOF Adviser: Rui Morais

Map Samples:

Memoria_excertoMapaIV Memoria_excertoMapaII

Photos:

SONY DSC
SONY DSC

SONY DSC

Day 2 – Middle Distance – “Serrinha – Rachã”

Print Friendly, PDF & Email

We advise the use of spike shoes for this type of terrain!

ARENA DAY 2_V02JAN2016_1

Dia2 - US

Map: Serrinha (2015)

Mapmaker: Rui Antunes

Course setter: Carlos Monteiro

Map scale: 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

IOF Adviser: Rui Morais

Map Samples:

SerrinhaExcertoMapa_MediaIII

SerrinhaExcertoMapa_MediaI

Photos:

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Day 3 – Long Distance (WRE) – Serrinha

Print Friendly, PDF & Email

We strongly advise the use of spike shoes for this type of terrain!

ARENA DAY 3_V02JAN2016_1

Dia3 US

Map: Serrinha (2015)

Mapmaker: Rui Antunes

Course setter: Rui Antunes

Map scale: 1:15 000 , 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

IOF Adviser: Rui Morais

Map Samples:

SerrinhaI

SerrinhaIII

Photos:

Mata do Estádio IV_Longa

SONY DSC
SONY DSC

Day 4 – Long Distance – “Serrinha – Dongalinho”

Print Friendly, PDF & Email

We strongly advise the use of spike shoes for this type of terrain!

ARENA DAY 4_V02JAN2016_1

Dia4 US

Map: Serrinha (2015)

Mapmaker: Rui Antunes & José Batista

Course setter: Rui Antunes

Map scale: 1:15 000 , 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

IOF Adviser: Rui Morais

Map Samples:

Serrinha_Dongalinho_Day4 I Serrinha_Dongalinho_Day4 II Serrinha_Dongalinho_Day4 IV

Photos:

Dia4_05 Dia4_04 Dia4_03 Dia4_02 Dia4_01

Extra Competition

Day -1 & 0 – Model Event 1 – Mata da Câmara

Print Friendly, PDF & Email

Model event maps should be ordered at the same time and in the same form of the POM entry in OriOasis in order to guarantee model event availability. We will have model event maps for sale at the event center but in a very limited number.

Map: Mata da Câmara (2015)

Mapmaker: Rui Antunes

Course setter: Helder Ferreira

Map scale: 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

Map samples:

Mata da Camara I Mata da Camara II

Photos:

SONY DSC

SONY DSC

Day -1 & 0 – Model Event 2 – Ramalhão

Print Friendly, PDF & Email

Model event maps should be ordered at the same time and in the same form of the POM entry in OriOasis in order to guarantee model event availability. We will have model event maps for sale at the event center but in a very limited number

Map: Ramalhão (2015)

Mapmaker: José Batista

Course setter: Helder Ferreira

Map scale: 1:15 000 & 1:10 000

Contour interval: 5m

Map samples:

Ramalhão_ExcertoMapaIII

Ramalhão_ExcertoMapaII

Day -1 & 0 – Model Event 3 – Benquerença

Print Friendly, PDF & Email

Model event maps should be ordered at the same time and in the same form of the POM entry in OriOasis in order to guarantee model event availability. We will have model event maps for sale at the event center but in a very limited number

Map: Benquerença (2015)

Mapmaker: Carlos Vale

Course setter: Helder Ferreira

Map scale: 1:4 000

Contour interval: 2.5m

Map samples:

BenquerençaExcertoMapaII

BenquerençaExcertoMapaI

Day 0 – Warm Up Race – Anascer

Print Friendly, PDF & Email

We strongly advise the use of spike shoes for this type of terrain!

The Warm Up Race maps will be delivered only at the Event Centre (Penamacor) from 9:00 of Thursday February 4th. You will need to register for the Warm Up Race and the registration can be done at the same time your register in the main stages of POM.

The SPORTIdent sistem will be on the terrain only on Friday February 5th.

There will not be starts times. The beggin of each athlete race will be done by the punch of START control. The start window will be between 9:00 and 12:00. The SPORTIdent system will be removed at 13:30 as well as the flags but the strips marking the control will be left in the place.

DistanciasAnascer

Map: Anascer (2015)

Mapmaker: Rui Antunes & José Batista

Course setter: Helder Ferreira

Map scale: 1:10 000 & 1:7 500

Contour interval: 5m

Map Samples:

Anascer_ExcertoMapaII

Anascer_ExcertoMapaI

Photos:

SONY DSC

SONY DSC

Day 1 – Urban Night Race – Penamacor

Print Friendly, PDF & Email

Predicted winning time for all classes: between 18 and 23 min.

Informações Técnicas Noturna_ENG

Map: Penamacor (2015)

Mapmaker: Carlos Vale

Course setter: Patrícia Casalinho

Map scale: 1:4 000

Contour interval: 5m

Map samples:

excerto do Mapa- Noturna_1 excerto do Mapa- Noturna_2

Photos:

Foto1

SONY DSC
SONY DSC

SONY DSC

Day 2 – Invacare PreO – Abelheira

Print Friendly, PDF & Email

Statement from the National Event Advisor about POM 2016 Invacare Preo

The number of entries in Invacare PreO Open Class has risen beyond the best organizing team plans and that is due to the high interest of the athletes.

For that reason, there is a commitment of POM 2016 team in order to allow everyone to participate and not frustrate expectations by limiting entries.

There is a real concern to assure there is enough time for all athletes coming from the Foot-O Middle course to take some rest, eat properly and arrive safely to the PreO competition.

Before this statement, the estimated window of time needed to cue all competitors through a single timed control station may not provide equal daylight conditions for everyone.

In order to overcome this situation and prevent any unfairness concerning the Portuguese Cup and the ETOC2016/WTOC2016 national team qualifying events, the National Advisor decided to allow the following solution:

– The final planning of the course will not be cropped, so all 3 timed control station challenges and 24 course control points will be setup.

– A dual timed station will be held close to each other, with visual and sound interference minimized. Chairs will be apart by some meters.

– The point-of-view viewing angle is similar between stations in order to use the same map and order of challenges.

–  The slightly different position of elements and flags viewed from each station chair will not be an issue, because of the closeness of the viewing points, the rounded shape of the timed maps and the nature of PreO timed controls (there is no Zero answer).

– For operational reasons, the spoken procedures will be mainly in Portuguese in one station and English in the other.

– The startlists for Open class will be published by station.

The National Advisor asks to be informed in advance (before the event) if someone is uncomfortable and disagree with this rule deviation, as the Invacare Open Class results will be published independently of the station used by each athlete.

No complains will be accepted about the solution taken of splitting the timed station.

Nuno Pires, on 2016, january 26th

 

Specifications:

Inf Tecnicas PreO US-Final

Map: Abelheira (2015)

Mapmaker: Rui Antunes

Course setter: Inês Domingues & Edgar Domingues

Map scale: 1:5 000

Contour interval: 5m

Event Adviser: Nuno Pires

Map Samples:

PreOExcertoMapaIII
PreOExcertoMapaI

Photos:

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Terrain:

Terrain rich in natural elements, mainly rocks.

The course is all in paved road, with good conditions for wheel chairs, although it has some climb. Leaving the road is not allowed, resulting in the disqualification of the competitor.

Organisers will not provide escorts for paralympic competitors. It is the responsibility of the competitor to bring its own escort.

The minimum threshold to map individual rocks is, at least, 2 meters of height. It is left for the competitor to find out which rocks are mapped.

It is mandatory to keep SILENCE while the competition is taking place. During the competition the navigational aids that competitors may use are only the map and control descriptions provided by the organiser, and a compass. No mechanical or electronic aids, other than an odometer and a watch are allowed. A magnifying glass either incorporated in the compass or separate is allowed. Binoculars and telescopes are prohibited. Telecommunication equipment may not be used in the competition area. Any other use of telecommunication equipment during the competition period may result in disqualification of the competitor.

Complaints must be made, by the athlete, in the secretariat or to the event directors, up to 15 minutes after the course solutions are published.

Rules:

The competition rules of the Portuguese Orienteering Federation (“Regulamento de Competições 2015 da Federação Portuguesa de Orientação (FPO)”) will be fully applied. Any situation not covered by the rules, will be decided by the organizers, taking in consideration the “Competition Rules for IOF trail Orienteering Events” (valid from 1 January 2015).

Entries

Print Friendly, PDF & Email

Entries list 

You can check the Elite entries list here. For all the other athletes you can check the entries here.

Remember that the Elite classes must register their entries in OriOasis AND in IOF Eventor!

How to register

All runners must register their entries using the platform OriOasis. The registration in the Model Event must also be made in the same platform using one extra available field.

Register online now >> 

The FEDO federates must also register throught the private area of OriOasis using the login credentials of the FEDO entry system and  loging-in here.

In case of doubts or problems please contact us.

Elite classes:

During entry process, Elite runners must provide their IOF World Ranking ID. All the athletes in those classes also must register in IOF Eventor.

The Male Elite class will be splitted in two. The bests according to World Ranking IOF (at 25 of january 2016) will run in M21SuperElite and the remaining in M21Elite.

 Information needed for an entry

– Full name of the participants;

– Birth year;

– Club name;

– Country;

– IOF World Ranking ID, for elite class runners;

– SportIdent Card number (if the participant already has one, otherwise one will have to be rented*);

– Entry class for each participant;

– Define the events to participate for each participant (in case of participation only in some day(s)/event(s) please mention which one(s));

– Entries for Open classes can be done until the day of the event, although conditioned to the availability of maps.
*SI-Card Rental: 1,00€/race (for competition and formation classes, free for open classes). Losing or not returning a rented SI Card implies payment of 50€.

Note: In open classes participants can do the events in groups or alone. However, even in groups each person pays their entry, once has their own map and classification.

Entry Fees

Entry fees for Competition and Formation Classes – until January 18

Middle & Long * Warm-Up Race
(barbecue included)
Urban Night Race Pre-O Model Event Official Banquet

 FPO & FEDO athletes

<= M/W 20

3,00 € 6,00 € 5,00 € 3,00 € 3,00 € 25,00 €

> M/W 21

6,00 €

Elite Classes

7,00 €

Foreign athletes

<= M/W 20 5,00 € 6,00 € 5,00 € 5,00 € 3,00 €

25,00 €

> M/W 21

10,00 €
Elite Classes

11,00 €

* Price per Stage

SI Card rental: 1,00€/race

Losing or not returning a rented SI card implies payment of 50€

Entry fees for Competition and Formation Classes – until January 25

Middle & Long*

Warm-Up Race
(barbecue included)
Urban Night Race Pre-O Model Event

Official Banquet

 FPO & FEDO athletes

<= M/W 20 4,50 € 9,00 € 7,50 € 3,00 € 4,50 €

25,00 €

>0 M/W 21

9,00 €
Elite Classes

10,50 €

Foreign athletes

<= M/W 20 7,50 € 9,00 € 7,50 € 5,00 € 4,50 €

25,00 €

>0 M/W 21

15,00 €
Elite Classes

16,50 €

* Price per Stage

SI Card rental: 1,00€/race

Losing or not returning a rented SI card implies payment of 50€

Any change after 25 January will have a cost of 2,00 €.

Entry fees for Open Classes – until February 6

Middle & Long* Urban Night Race

FPO & FEDO athletes

age <= 20 years 3,00 € 5,00 €
age > 21 years

6,00 €

Foreign athletes

age <= 20 years 5,00 € 5,00 €

FPO future athletes

5,00 €

age > 21 years

10,00 €

* Price per Stage

SI Card rental: 1,00€/race

Losing or not returning a rented SI card implies payment of 50€

Classes

Forest Event Classes (Long & Middle races)
Age at 31/12/2016 Birth Year Class
Formation Classes
10 and minus 2006 or after M/W 10
11 e 12 2004 e 2005 M/W 12
Competition Classes
13 & 14 2002 & 2003 M/W 14
15 & 16 2000 & 2001 M/W 16
17 & 18 1998 & 1999 M/W 18
19 & 20 1996 & 1997 M/W 20
21 and more 1982 to 1995 ME/WE
21 and more 1982 to 1995 M/W 21A
18 and more 1982 to 1998 M/W 21B
35 to 39 1977 to 1981 M/W 35
40 to 44 1972 to 1976 M/W 40
45 to 49 1967 to 1971 M/W 45
50 to 54 1962 to 1966 M/W 50
55 to 59 1957 to 1961 M/W 55
60 to 64 1952 to 1956 M/W 60
65 to 69 1947 to 1951 M/W 65
70 to 74 1942 to 1946 M/W 70
75 to 79 1937 to 1941 M/W 75
80 to 84 1932 to 1936 M/W 80
85 and more 1931 or before M 85
Open Classes
Any gender/age, alone or in groups
Easy Short (PROM 1) Courses with 2 to 4 km, using linear references, specially paths, without technical difficulty. There isn’t need Orienteering knowledge or physical endurance. It’s a good opportunity to a do a walk in the forest.
Difficult Short (PROM 2) Course within 3 to 5 km, where is essential to have some Orienteering skills. Medium technical difficulty and low physical endurance needed.
Easy Long (PROM 3) Courses between 4 to 6 km, with low technical and physical demand, with a course using mainly linear references.
Difficult Long (PROM 4) Course with 4 to 7 km. Medium/high physical endurance needed, and some solid Orienteering technique.
Urban Night Race Classes
Age at 31/12/2016 Birth Year Class
10 and minus 2006 ou depois M/W 10
11 & 12 2004 & 2005 M/W 12
13 & 14 2002 & 2003 M/W 14
15 & 16 2000 & 2001 M/W 16
17 & 18 1998 & 1999 M/W 18
19 & 20 1996 & 1997 M/W 20
21 and more 1982 to 1995 ME/WE
21 and more 1982 to 1995 M/W 21A
18 and more 1982 to 1998 M/W 21B
35 to 39 1977 to 1981 M/W 35
40 to 44 1972 to 1976 M/W 40
45 to 49 1967 to 1971 M/W 45
50 to 54 1962 to 1966 M/W 50
55 to 59 1957 to 1961 M/W 55
60 to 64 1952 to 1956 M/W 60
65 to 69 1947 to 1951 M/W 65
70 to 74 1942 to 1946 M/W 70
75 to 79 1937 to 1941 M/W 75
80 to 84 1932 to 1936 M/W 80
85 and more 1931 and before M 85
Any gender/age, alone or in groups —- Open Short
Any gender/age, alone or in groups —- Open Long

Portugal “O” Meeting – Pre-O Competition

Paralympics Class This class is restricted to handicapped people.
There are no restrictions related with participants’ age or gender.
Open Class There are no restrictions related with participants’ age or gender.

Sport Insurance:

– Athletes affiliated in POF are covered by POF insurance
– National and Portuguese resident non-affiliated athletes are covered by POF insurance;
– Foreign and/or non-resident athletes are not covered by any insurance. They should provide for their own security and insurance.

How to pay

 POM 2016 entries fees can be paid by Secure Online Payment (POS), Bank Transfer or directly at the Event Center in cash (cash payment only for clubs/athlets affiliated at the Portuguese Orienteering Federation).

Entries of clubs/athlets not affiliated at the Portuguese Orienteering Federation will be considered valid only after full payment.

In order to simplify the accreditation process, organization prefers payments made ​​by Secure Online Payment since payment processing is automatic.

 Payment with Secure Online Payment (POS)

Credit card or paypal

Accepted:

 

 Payment with bank transfer

Payments by bank transfer should be made to the following bank account :


Bank Name
: Caixa Geral de Depósitos
Bank Account Onwer / Transfer recepient: COC – Clube Orientação do Centro
Agency: Leiria – Marquês de Pombal
Bank Agency address: Avenida Marquês de Pombal, 1, 2410 – 152 Leiria
IBAN: PT50 0035 0394 00004000030 10
SWIFT CODE BIC: CGDIPTPL

 Payment processing

Payments with Secure Online Payment (POS – Paypal or credit card):
payment processing is automatic

Payments with bank transfer:

If you have made an Express Entry in OriOasis, please include the Express Code on bank transfer description.

For full club payment, please indicate the club name on bank transfer description.
For partial club payments, please include the club name and athlete list in the confirmation comment, or send us an email (payment@pom.pt) listing all athletes included in the payment and the confirmation as attachment.

Notes: For all bank transfer you make, please send us a bank transfer confirmation by home banking services or by email to: payment@pom.pt

All transfer expenses should be supported by the one ordering the transfer. Any transfer expenses charged by the bank to the Organization will be added to the club open fee.

Please use the email address payment@pom.pt for all the emails related to the payment process.

Start List

Print Friendly, PDF & Email

All the start for the M/W10 and open classes are with punch of START control. The start times that are in the start lists are for the beggining of those chasses.

WE/ME/MSE Day 4 with Chasing Start list

Consult the list

POM – Competition Races

Start list by clubs:

Consult the list

Start list by classes:

Consult the list

Urban Night Race – Penamacor

Start list by clubs:

Consult the list

Start list by classes:

Consult the list

Warm Up Race – Anascer

There will not be starts times. The beggin of each athlete race will be done by the punch of START control. The start window will be between 9:00 and 12:00.

Athletes list by clubs:

Consult the list

Athletes list by classes:

Consult the list

PreO Invacare – Abelheira

Consulta the list

Results

Trainning camps

Print Friendly, PDF & Email

COC_CT

Banquet

Print Friendly, PDF & Email

Front view of the restaurant:

Hotel_01 Hotel_02Hotel_05Banquet Room:

Hotel_07Hotel_10Hotel_11

Hotel_12 Hotel_14 Hotel_13

Menu:

– Way in Table

– Vegetables Soup

– Rosted Cod Fish with Potatoes in Olive Oil and Vegetables (Tradicional dish)

– Duck with Orange and Honney

– Desserts, Fruits and Cheese Buffet

Media

Videos

Print Friendly, PDF & Email

POM 2016 (Short Version):

POM2016 by Localvisão TV:

LocalVisão

POM2016 by Beira Baixa TV:

Day 1:

Day 2:

Live video

Follow the live video streaming.

Running In The Field

RunnigTestInTheField

Promotional Video

FilmePromo

Final Bulletin

Print Friendly, PDF & Email

Click on the image to download the final bulletin:

BoletimFinalCapaEN

Sponsors

Print Friendly, PDF & Email

Sponsors

PMS_aluminiosMHDlogo_vitalislogo_pontodoriserra_logoPrintLOGO_EngipenaCRUCHINHO & FILHOS, LDALOGO António Lourenço, Lda

Naturtejo

Partners

logo_ipdjlogo_orioasis

Media Partners

logo_orientovar neovideo

Hall of Fame

Photos by WorldofO.com, Orientovar, Portuguese Orienteering Blog & POM

2016
PlacePenamacor
OrganizationClube de Orientação do Centro
Date4 to 9 February 2016
MEAthleteTime
Thierry Gueorgiou (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
04:06:37
Albin Ridefelt (SWE)
OK Linné (SWE)
04:22:01
Baptiste Rollier (SUI)
Kalevan Rasti (FIN)
04:22:15
WEAthleteTime
Annika Billstam (SWE)
OK Linné (SWE)
04:06:46
Eva Jurenikova (CZE)
Halden SK (NOR)
04:10:46
Anastasia Rudnaya (RUS)
MS Parma (FIN)
04:17:35
2015
PlaceMira, Vagos
OrganizationOri-Estarreja
Date13 to 17 February 2015
MEAthleteTime
Aaro Asikainen (FIN)
Kalevan Rasti (FIN)
04:38:44
Frédéric Tranchand (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
04:38:58
Rollier Baptiste (SUI)
Swiss O Team - OPOR (SUI)
04:39:35
WEAthleteTime
Minna Kauppi (FIN)
Individual FIN (FIN)
04:08:23
Catherine Taylor (GBR)
OK Linné (SWE)
04:13:45
Galina Vinogradova (RUS)
RUS (RUS)
04:22:47
2014
PlaceGouveia
OrganizationCPOC
Date1 to 4 March 2014
MEAthleteTime
Thierry Gueorgiou (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
3:16:26
Jan Prochazka (CZE)
Kalevan Rasti (FIN)
3:33:26
Hannu Airila (FIN)
Kalevan Rasti (FIN)
3:35:31
WEAthleteTime
Simone Niggli (SUI)
OK Tisaren (SUI)
3:25:58
Maria Magnusson (SWE)
OK Linné (SWE)
3:36:15
Lisa Risby (SWE)
OK Kåre (SWE)
3:43:45
2013
PlaceIdanha-a-Nova
OrganizationADFA
Date9 to 12 February 2013
MEAthleteTime
Thierry Gueorgiou (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
03:25:17
Philippe Adamski (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
03:34:48
Albin Ridefelt (SWE)
OK Linné (SWE)
03:36:45
WEAthleteTime
Simone Niggli (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
03:13:40
Annika Billstam (SWE)
OK Linné (SWE)
03:25:17
Amélie Chantaing (SUI)
Kalevan Rasti (FIN)
03:26:28
2012
PlaceViseu, Sátão
OrganizationOri-Estarreja
Date18 to 21 February 2007
MEAthleteTime
Thierry Gueorgiou (FRA)
France Team (FRA)
03:28:31
Daniel Hubmann (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
03:43:24
Scott Fraser (GBR)
Södertälje-Nykvar (SWE)
03:43:32
WEAthleteTime
Simone Niggli (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
03:32:56
Annika Billstam (SWE)
OK Linné (SWE)
03:44:31
Rahel Friederich (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
03:55:57
2011
PlaceAlter do Chão, Crato, Portalegre
OrganizationGrupo Desportivo 4 Caminhos
Date5 to 8 March 2011
MEAthletePoints
Oleksandr Kratov (UKR)
OK Orion (SWE)
3775.4
Philippe Adamski (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
3715.9
Jerker Lysell (SWE)
Rehns Bk (SWE)
3671.0
WEAthletePoints
Simone Niggli (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
4000.0
Maja Alm (DEN)
Danish National (DEN)
3698.2
Vroni König-Salmi (SUI)
Swiss Orienteer (SUI)
3578.3
2010
PlaceFigueira da Foz
OrganizationCOC, GCF
Date13 to 16 February 2010
MEAthletePoints
Mikhail Mamleev (ITA)
Italia O-Team (ITA)
3805.88
Scott Fraser (GBR)
Tume (FIN)
3772.81
Fabian Hertner (SUI)
O-POR / Swiss O-Team (SUI)
3697.35
WEAthletePoints
Simone Niggli (SUI)
O-POR / Swiss O-Team (SUI)
3917.63
Helena Jansson (SWE)
COC TC / IF Hagen (SWE)
3901.95
Yulia Novikova (RUS)
Delta (RUS)
3467.51
2009
PlaceMora
OrganizationCPOC
Date21 to 24 February 2009
MEAthletePoints
Rasmus R. Søes (DEN)
The Real Danish Dynamite (DEN)
375.07
Ionut Zinca (ROM)
GD4C (POR)
371.81
Lukas Bartak (SVK)
SunO / KOBRA (SVK)
370.20
WEAthletePoints
Signe Søes (DEN)
SunO / Denmark Team (DEN)
375.34
Vroni Konig-Salmi (SUI)
SunO / TUS (FIN)
369.83
Maja Alm (DEN)
SunO / Denmark Team (DEN)
369.26
2008
PlaceFaro, Tavira and Vila Real Santo António
OrganizationCIMO and JD Fontainhas
Date02 to 05 February 2008
MEAthletePoints
Oli Johnson (GBR)
Vasteras SOK (SWE)
382.80
Stig Alvestad (NOR)
Wing OK (NOR)
370.81
Audun Bjerkreim Nilsen (NOR)
Wing OK (NOR)
364.89
WEAthletePoints
Laura Hokka (FIN)
SK Pohjantahti (FIN)
376.63
Elise Egseth (NOR)
Wing OK (NOR)
371.24
Marika Mikkola (FIN)
Kalevan Rasti (FIN)
350.97
2007
PlaceSão Pedro do Sul
OrganizationOri-Estarreja
Date17 to 20 February 2007
MEAthleteTime
Thierry Gueorgiou (FRA)
Kalevan Rasti (FIN)
02:42:03
Damien Renard (FRA)
OK Denseln (SWE)
03:00:55
Oli Johnson (GBR)
VSOK (SWE)
03:06:10
WEAthleteTime
Dana Brozkova (CZE)
República Checa (CZE)
02:56:19
Ingunn Fristad (NOR)
Halden SK (NOR)
03:16:15
Anne Marie Blekken (NOR)
Bækkelagets SPK (NOR)
03:24:40
2006
PlaceAbrantes
OrganizationSCC and COA
Date25 to 28 February 2006
MEAthletePoints
Marian Davidik (SVK)
Slovakia (SVK)
388.23
Dominik Koch (SUI)
A-Team (SUI)
385.91
Lukas Bartak (SVK)
Slovakia (SVK)
380.85
WEAthletePoints
Veronica Minoiu (ROM)
Clubul Universitatea Craiova (ROM)
384.60
Kirti Rebane (EST)
Saue Tammed (EST)
363.94
Kristina Roberto (POR)
AA Mafra (POR)
355.61
2005
PlaceMontalegre, Boticas and Chaves
Organization.COM and Montes and Vales
Date05 to 08 February 2005
MEAthleteTime
Marco Póvoa (POR)
ADFA (POR)
03:38:12
Ivar Haugen (NOR)
Norway (NOR)
03:47:41
Tiago Aires (POR)
CPOC (POR)
03:54:50
WEAthleteTime
Helena Jansson (SWE)
COC (POR)
03:28:54
Aline Hermans (BEL)
ARDOC (BEL)
03:34:18
Pernilla Nilsson (SWE)
COC (POR)
03:53:21
2004
PlaceÉvora and Reguengos Monsaraz
OrganizationADFA
Date21 to 24 February 2004
Notesbest 3 results out of 4
MEAthletePoints
Marco Póvoa (POR)
ADFA (POR)
297.93
Joaquim Sousa (POR)
COC (POR)
287.91
Tuukka Ryynanen (FIN)
HIS (FIN)
281.69
WEAthletePoints
Gillian Godfree (GBR)
Seds (GBR)
297.20
Anna Vali-Klemela (FIN)
PR (FIN)
282.79
Laura Kiiski (FIN)
Kangasala SK (FIN)
274.24
2003
PlaceParedes Coura and Viana do Castelo
OrganizationGD4C
Date01 to 04 March 2003
MEAthleteTime
Marian Davidik (SVK)
Kobra Bratislava (SVK)
02:55:54
Troy Haas (AUS)
Rastiretki (AUS)
02:59:43
Thomas Hirter (SUI)
Bern (SUI)
03:05:29
WEAthleteTime
Johanna Svensson (SWE)
IF Thor (SWE)
02:50:35
Annika Ridell (SWE)
IF Thor (SWE)
03:01:30
Christine Raeber (SUI)
Olv Hindelbank (SUI)
03:03:48
2002
PlacePraia da Vieira and Marinha Grande
OrganizationCOC
Date09 to 12 February 2002
MEAthleteTime
Matthias Niggli (SUI)
JO's Travelbox (SUI)
03:48:00
Urs Fluehmann (SUI)
JO's Travelbox (SUI)
03:56:56
Roger Casal Fernandez (ESP)
COCatalunya (ESP)
03:58:53
WEAthleteTime
Simone Luder (SUI)
JO's Travelbox (SUI)
02:54:17
Kaethl Widler (SUI)
JO's Travelbox (SUI)
03:06:00
Johanna Ryynänen (FIN)
Pihkaniskat (FIN)
04:01:22
2001
PlaceArcos Valdevez
OrganizationARCCa
Date24 to 27 February 2001
MEAthleteTime
Matthias Gilgien (SUI)
JOs Travelbox (SUI)
03:13:15
Joaquim Sousa (POR)
Lusitano GC (POR)
03:13:21
Marco Póvoa (POR)
Lusitano GC (POR)
03:32:15
WEAthleteTime
Minoiu Veronica (ROM)
Fed Roménia (ROM)
03:37:59
Lídia Santana (POR)
AA Mafra (POR)
04:02:47
Maria Amador (POR)
aeGIST (POR)
04:15:47
2000
PlaceMira
OrganizationOri-Estarreja
Date04 to 07 March 2000
MEAthleteTime
Emil Wingstedt (SWE)
Sel Sweden (SWE)
03:31:44
Robert Banach (POL)
Polen Polónia (POL)
03:32:52
Haakan Eriksson (SWE)
Sel Sweden (SWE)
03:33:12
WEAthleteTime
Cecilia Nilsson (SWE)
Sel Sweden (SWE)
03:10:05
Lucie Bohm (AUT)
IFK Lidingo (SWE)
03:10:16
Karolina Arewang (SWE)
Sel Sweden (SWE)
03:12:53
1999
PlaceTomar
OrganizationCLAC
Date06 and 07 March 1999
MEAthleteTime
Alain Berger (SUI)
Switzerland (SUI)
02:15:23
Joaquim Sousa (POR)
Lusitano Ginásio Clube (POR)
02:25:57
Mário Duarte (POR)
Lusitano Ginásio Clube (POR)
02:36:22
WEAthleteTime
Tine Rasmussen (SUI)
Switzerland (SUI)
02:10:11
Emilia Silveira (POR)
Lusitano Ginásio Clube (POR)
02:26:53
Mafalda Almeida (POR)
Ori/Estarreja (POR)
03:02:36
1998
PlaceCabo Espichel - Sesimbra
OrganizationCIMO
Date07 and 08 March 1998
MEAthleteTime
Emil Winested (SWE)
Sweden (SWE)
02:21:22
Jon Musgrave (GBR)
Great Britain (GBR)
02:24:29
Mats Haldin (FIN)
Finland (FIN)
02:26:01
WEAthleteTime
Aasne Hoksrud (NOR)
Noruega (NOR)
01:52:49
Lorna Eades (GBR)
Great Britain (GBR)
01:59:26
Ellen Moen (NOR)
Noruega (NOR)
02:03:04
1997
PlaceOvar - Furadouro
OrganizationANORT
Date01 and 02 March 1997
MEAthleteTime
Petter Thoresen (NOR)
Halden SC (NOR)
02:06:50
Parnt Rjoernsgaard (NOR)
Halden SC (NOR)
02:09:27
Juha Peltola (FIN)
Finland (FIN)
02:09:32
WEAthleteTime
Heather Monroe (NOR)
Halden SC (NOR)
01:20:25
Lucie Bohm (AUT)
Austria (AUT)
01:25:39
Nina Gunnarsson (SWE)
Linkopinos (SWE)
01:29:51
1996
PlaceTapada Real Mafra - Mafra
OrganizationAA Mafra
Date02 and 03 March 1996
MEAthleteTime
Alistair Landells (NZL)
New Zeland (NZL)
02:20:06
Matthias Niggli (SUI)
Switzerland (SUI)
02:26:51
Ueli Aeschlimann (SUI)
Switzerland (SUI)
02:30:40
WEAthleteTime
Lucie Bohm (AUT)
Austria (AUT)
01:43:31
Katja Peltola (FIN)
Finland (FIN)
02:03:35
Uli Hartinger (AUT)
Austria (AUT)
02:06:05

Contacts

Print Friendly, PDF & Email

Please use one of the following contact that best meet you inquery.

Entries related issues:
entries@pom.pt

Payment related issues (receipt of payments, payment validation, etc):
payments@pom.pt

General information / other:
info@pom.pt